İşe alma, bir şirketteki açık pozisyonları doldurmak için nitelikli çalışanlar bulmak ve işe almaktır. İşe alım genellikle bir işe alım görevlisi, insan kaynakları departmanı, işe alma müdürü veya departman başkanı tarafından yapılır. İşe alım ise bir süreç gerektirir.

İşe alım süreci, şirketlerin yeni adaylar bulmak ve seçmek için attığı adımları ifade eder. Açık pozisyonlar için en iyi adayları arayan şirketler için etkili işe alım çok önemlidir. insan kaynaklarında çalışıyorsanız, işe alımın nasıl optimize edileceğini anlamak önemlidir.

İşe alım optimize etmek için bu adımları doğru şekilde uygulamak gerekir.

1. Planlama

Planlama aşamasında, hangi pozisyonların doldurulması gerektiğini belirler ve her pozisyon için iş tanımını geliştirirsiniz. İş tanımları, bir çalışandan gerçekleştirmesi beklenen görev ve sorumlulukları ve işi başarmak için hangi nitelik ve deneyimlerin gerekli olacağını içerir.

İş tanımını, kalıcı bir pozisyon olup olmadığını, tam veya yarı zamanlı olup olmadığını, iş görevlerini tamamlamak için gereklilikler ve eğitimi, ücret ve performans değerlendirmesini belirlemek için yönetim girdisi ve analizinin bir kombinasyonu yoluyla oluşturursunuz.

2. İşe Alım Pazarlaması

İşe alım sürecine pazarlama ilkelerini uygulama Sektörünüzle birlikte markanız hakkında farkındalık yaratarak ve potansiyel adaylara ulaşma olasılığının en yüksek olduğunu bildiğiniz kanallar aracılığıyla iş ilanlarınızı etkili bir şekilde tanıtarak daha iyi adaylar bulun ve onları cezbedin pazarlama yaparken o işi kişinin ihtiyacı olduğunu hissettirerek yapmak alım gücünü arttırır.

3. Strateji Geliştirme

İşveren pozisyonun nerede ilan edilebileceğini de belirler. Birçok şirket, bulundukları yere yakın bölgede reklam verir, ancak bazıları yer değiştirme seçenekleri sunar veya çalışanlarının uzaktan çalışmasına izin verir. Tabi ki sahada çalışma yapılması her zaman daha fazla deneyim ve tecrübe verir.

4. Pasif Aday Arama

Aktif olarak aramayan adaylarla bağlantı kurarak potansiyel yetenek havuzunuzu genişletin. Yakalanması zor yeteneklere ulaşmak yalnızca nitelikli adayların sayısını artırmakla kalmaz, aynı zamanda mevcut ve gelecekteki iş ilanları için işe alma huninizi çeşitlendirebilir.

5. Tarama

Tarama süreci, aday havuzunu mülakat yapılacak adaylara kadar daraltma eylemidir. Bu, vasıfsız adayları umut vaat eden adaylardan ayırmak için özgeçmişlerin ve kapak mektuplarının gözden geçirilmesini içerir. Her adayın eğitimini, sertifikalarını, iş deneyimini kariyer gelişimini ve gelecekte yapmak istediği planları göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede daha iyi bir değerlendirme olur.

6. Yönlendirme

Başarılı bir yönlendirme programının çeşitli avantajları vardır ve adayları daha hızlı bulmak için mevcut çalışan ağınızdan yararlanmanıza olanak tanırken aynı zamanda elde tutmayı iyileştirir ve süreçteki maliyetleri azaltır.

7. Başvuru Takibi

İşe alma, yalnızca kutuları işaretlemek veya adım adım bir kılavuzu izlemekle ilgili değildir. Evet, özünde, sadece bir iş ilanı yayınlamak, özgeçmişleri taramak ve iyi adaylardan oluşan bir kısa liste sunmaktır .Genel olarak işe alım, tüm kuruluşun başarısı ve sağlığı için kritik öneme sahip bir iş işlevine daha yakındır. Ne de olsa şirketiniz, çalışanları olmadan bir hiçtir ve işiniz, işinizi geliştirebilecek yıldızları bulup onar ile birlikte geleceğe adım atarsınız bu yüzden başvuru takibi ve liste önemli bir yere sahiptir.

8. İşe Alma ve Yerleştirme

Her şey imzalandıktan sonra, ekibinizin yeni üyesinin hoş karşılanmasını sağlamak, onları doğru kişilerle tanıştırmak ve esas olarak organizasyon içinde başarı görmelerini sağlamak için uygun zemini hazırlamak olan katılım aşamasına geçebilirsiniz. Yeni rollerine alışmalarına yardımcı olmak için bir akıl hocası veya bir “arkadaş” atanması, yeni işe alınan kişinin yararına olabilir işi öğrenen ve öğreten kişi bu süreçte biraz zorlanabilir ama bu süreci olumlu yönde atlatan kişi veya kişiler her zaman daha pozitif ve girişken bir çalışma sağlıyorlar.

Bu Sayfayı Paylaş