Geri bildirim ister müşterileriniz gelsin ister çalışanlarınız veya ekibiniz tarafından sağlansın, iş uygulamalarınıza verilen herhangi bir yanıttır. Muhtemelen müşteri şikayetlerini ele almak için dikkatle düşünülmüş ve etkili bir politikanız olacaktır ve bu, herhangi bir işletme için itibarınızın zarar görmesini sınırlamak ve mümkün olan her yerde müşteri sadakatini sağlamak için gereklidir, ancak bu kesinlikle geri bildirim için kullanabileceğiniz tek geri bildirim türü değildir. Müşteri geri bildiriminin önemine ve nasıl kullanabileceğinize yakından bakalım.

1. Ürün ve Hizmetlerin İyileştirilmesine Yardımcı Olur

Pazara yeni bir ürün, marka veya hizmet sunduğunuzda, muhtemelen müşteri ihtiyaçları hakkında bir fikriniz vardır. Tanıtımdan önce yaptığınız pazar araştırması, potansiyel müşterilerin onu satın almak isteyip istemeyeceği konusunda size bir fikir verir ve onlar da size onu nasıl geliştireceğiniz konusunda ipuçları verebilir. Ancak, müşterileriniz ürününüzü veya hizmetinizi kullandıktan sonra, tüm avantajları, kusurları ve gerçek deneyimlerini öğrenebilirsiniz.

2. Müşteri Memnuniyetini Ölçmenize Yardımcı Olur

Müşteri memnuniyeti ve sadakati, bir şirketin finansal performansını belirleyen çok önemli faktörlerdir. Artan pazar payı, daha düşük maliyetler veya daha yüksek gelir gibi birçok fayda ile doğrudan bağlantılıdır. Birçok çalışma, müşteri memnuniyeti ile iş performansı arasındaki yakın ilişkiyi doğruladı. Bu nedenle, müşterilerinizin ürünlerinizden ve hizmetlerinizden memnun olmasını sağlamak istediğinize şüphe yok. Doğal olarak onların beklentilerini karşılayıp karşılamadığınızı belirlemenin en iyi yolu onların fikirlerini almaktır.

3. Müşteri Geri Bildirimlerini Toplamak, Onların Fikirlerine Değer Verdiğinizi Gösterir

Müşterilerinizden geri bildirim isteyerek, fikirlerinin sizin için önemli olduğunu iletirsiniz. Onları işinizi şekillendirmeye dahil edersiniz, böylece şirketinize daha bağlı hissederler. Onların sesini dinlemek, onlarla daha güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Bu, sizin için olumlu sözler yayacak değerli marka elçileri kazanmanın en iyi yoludur. Ve onların tavsiyelerinin muhtemelen yeni müşteriler edinmenin ve mevcut ve potansiyel müşterilerinizin gözünde daha güvenilir hale gelmenin en etkili yoludur.

4. En İyi Müşteri Deneyimini Yaratmanıza Yardımcı Olur

Günümüzün pazarlaması, ağırlıklı olarak insanların ürünler, hizmetler ve markalarla ilgili deneyimlerine dayanmaktadır. Apple ürünlerini sadece iyi oldukları için satın alınmamaktadır. Statülerini ve belirli bir gruba bağlılıklarını göstermek için satın alınmaktadır. Nike kıyafetlerini sadece dayanıklı oldukları için satın alınmamaktadır sınırlarını genişletme cesaretini için de satın alınmaktadır. Bu nedenle, her temas noktasında en iyi müşteri deneyimini sağlamaya odaklanırsanız, müşteriler markanıza sadık kalacaktır.

5. Müşteriyi Elde Tutmanın İyileştirilmesine Yardımcı Olur

Memnun bir müşteri sizinle kalacaktır. Mutsuz bir müşteri eninde sonunda işinize daha iyi bir alternatif bulacak ve ayrılacaktır. Müşteri geri bildirim faydaları önemlidir. Müşterilerinizin hizmetinizden memnun olup olmadığını belirlemenize ve iyileştirmeniz gereken alanları tespit etmenize yardımcı olur. Düzenli olarak fikir sorma sayesinde, her zaman nabzını tutabilirsin. Memnun olmayan bir müşteri hayal kırıklığını her dile getirdiğinde, hemen tepki verebilir ve bir sorunu çözmek için bir çözüm bulabilirsiniz. Çoğu durumda, hizmetinizle ilgili bir sorunla karşılaşan ve sorunu hemen çözen mutsuz bir müşteri, hizmetinizden hiç hayal kırıklığına uğramamış bir müşteriden çok daha fazla markanıza bağlılık göstermektedir.

6. Diğer Tüketiciler İçin Güvenilir Bir Bilgi Kaynağıdır

Sosyal medya çağında tüketiciler reklamlara veya uzman tavsiyelerine pek güvenmiyor. Halihazırda bir ürün veya hizmeti kullanmış olan diğer müşterilerin sağladığı görüşler, günümüzde daha güvenilir bilgi kaynaklarıdır. Gittiğiniz bir şehirde konaklama yeri ararken veya arkadaşlarınızla akşam yemeği yemek için yeni ve güzel bir restoran bulmak istediğinizde, yorumları önceden okursunuz. Yeni ayakkabı almak istediğinizde, sosyal medyada fikrinizi sorarsınız veya bir inceleme okumak için güvenilir bir bloga girersiniz. Günümüzde birçok şirket, hizmet ve ürünlerinde inceleme sistemlerini kullanmaktadır.

7. Müşteri Geri Bildirimi Size İş Kararları Almanıza Yardımcı Olan Veriler Sağlar

Son derece rekabetçi bir pazarda gevşek tahminlere dayanan iş kararlarına yer yoktur. Başarılı işletme sahipleri, gelecekteki stratejileri geliştirmelerine yardımcı olan farklı türden verileri toplar ve yönetir. Ancak bu şekilde ürün ve hizmetlerini müşteri ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyacak şekilde ayarlayabilirler. Müşteri geri bildirimi, iş kararlarının alınmasında daha fazla kullanılabilecek en güvenilir somut veri kaynaklarından biridir. Müşteri içgörüleri, müşterileri ve ihtiyaçlarını daha derinlemesine anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu Sayfayı Paylaş