Pazarlama çok yönlü iş geliştirme ve stratejiyi gerektirir.

Pazarlama; toplumun ihtiyaç ve isteklerini karşılamak amacıyla değer taşıyan bir ürün/hizmet veya fikirlerin yaratılması, sunulması ve bunların değişmesini içeren faaliyetler bütünüdür. Bu tanım dikkate alındığında pazarlama faaliyetlerinin ürünün sadece tanıtımı veya satışı ile ilgili konuları değil bunları da içine alan ürün geliştirme, tutundurma, dağıtım ve fiyatlandırma gibi konuları da kapsadığı görülecektir.

Çoğu pazarlama faaliyetinin amacı, yeni müşterilere dönüşecek ve işi büyütecek potansiyel müşterileri yönlendirmektir. Ancak bunu etkili bir şekilde yapmak için pazarlama ve satış arasında derin bir entegrasyona ihtiyaç vardır ve bu, paylaşılan bilgi ve süreçlerle başlar.

Mükemmel bir dünyada pazarlama ve satış entegrasyonu kusursuz olsa da korkunç gerçek şu ki orada çok fazla şirket yok. Kapost’un B2B Pazarlama ve Satış Hizalama Karşılaştırması raporunda, tüm pazarlama ekiplerinin yarısından fazlasının, satışların hangi içerik varlıklarını en sık kullandığı hakkında hiçbir fikrinin olmadığı ve satışta ekip üyelerinin departmanlarında ne kullanıldığını bilmediği ortaya çıktı. Görünürlük eksikliğinden daha kötü olan şey, pazarlama ve satış ekiplerinin sık sık bir araya gelmediklerini kabul etmeleri ve bunun sonucunda geri bildirim ve kullanılmayan içerik kaybı yaşanmasıdır.

Pazarlama ve satış yönetimi ile ilgili uygulanan ve dikkat edilmesi gereken ana konular genelde aşağıdaki gibidir;

 • Pazarlama Planlaması ve Stratejisi
 • Pazarlama ve Pazar Araştırması
 • Kurumsal Kimlik / Marka geliştirme
 • Pazarlama teminatı ve altyapı geliştirme / yeniden geliştirme
 • Pazarlama Destek Merkezi – tasarım, geliştirme, inşa, işletme
 • Kırtasiye ve Pazarlama Teminat yönetimi – tasarım, baskı, lojistik
 • Web sitesi portföy tasarımı ve geliştirme
 • Reklam Kampanyası medya planlama / satın alma, yaratıcı, dağıtım ve yönetim
 • Entegre CRM çözümü geliştirme / yeniden geliştirme
 • Yaratıcı tasarım (çevrimiçi ve çevrimdışı)
 • Dijital Pazarlama hizmetleri
 • Sosyal Medya hizmetleri
 • Fotoğraf ve video hizmetleri
 • Etkinlik desteği
 • Basın ve Halkla İlişkiler servisi
 • Gerçek zamanlı Kampanya ve Hizmet performansı ve YG raporlaması

Müşterilerimize Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Müşterilerimiz ile üst düzeyde çalışarak, iç ve dış denetimlerle başlayan resmi bir pazarlama planı geliştirme süreci yürütürüz. Denetimlerden, temel öncelikleri belirleyebilir ve bunlara dayanarak, iş ve pazarlama hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmak için stratejiler ve ayrıntılı, maliyetli iletişim ve faaliyet planları geliştirebiliriz.

Bu ve benzeri hizmetler ışığında şirketlerin pazarlama ve satış yönetimi ile ilgili üzerinde durduğumuz konular:

Sosyal Medya

Birçok pazarlamacı, sosyal medyayı müşteri hizmeti sağlamak için kullanır ve yalnızca izleyicileriyle etkileşim kurmak ve içeriği tanıtmak için değil. Ancak pazarlama ekibinizin sosyal medya yöneticisi , bu müşteri hizmetleri sorunlarını ekibinizden biri kadar etkili bir şekilde ele alma konusunda gerçekten yetenekli mi? Muhtemelen değil.

Müşteri destek ekibinize, müşterilere yardımcı olmak ve sorunları çözmek için gereken uygun eğitim ve kaynaklar verildiği takdirde bu, iş için en iyi kişilerin siz olduğunuz anlamına gelir. İşletmenizin sosyal medya hesap yönetiminin pazarlama ekibinizin bir işlevi olması kesinlikle mantıklı olsa da bu, diğer departmanlardan kişilerin dahil olamayacağı anlamına gelmez. Müşteri hizmetleri ekibinizin üyelerinin sosyal medya aracılığıyla müşteri hizmetleriyle ilgili sorulara katılmalarını sağlayan bir sistem geliştirmek, yalnızca daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayacaktır.

İçerik Oluşturma

Başarılı pazarlamacılar, düzenli ve tutarlı içerik oluşturmanın pazarlama stratejileri için ne kadar önemli olduğunu anlarlar. Ne yazık ki, düzenli ve tutarlı içerik oluşturma, pazarlamacıların da içerik oluşturacakları konusunda istikrarlı bir fikir akışına ihtiyaç duyduğu anlamına gelir ve en deneyimli içerik oluşturucular bile bazen kitlelerinin değerli bulacağı dikkate değer içerik fikirleri bulma mücadelesinden muzdarip olabilir.

Müşterilerle sürekli iletişim halinde olan ve onların sorunları, ilgi alanları ve ihtiyaçları hakkında bilgi edinen kişiler olarak ekibiniz, uygulanabilir içerik fikirlerinin kullanılmayan bir altın madenidir. Ne de olsa pazarlamacılar, kitlelerinin sorunlarını çözmeye yardımcı olacak içerik oluşturmaya çalışıyor ve bu sorunların ne olduğunu en iyi ekibiniz biliyor. Ayrıca muhtemelen pazarlama ekibine içeriklerinde kullanmaları için gerçek hayattan müşteri örnekleri ve başarıları sunabilirsiniz ki bu her zaman ek bir avantajdır. Eşzamanlı olarak, bir müşteri destek temsilcisi olarak, belirli bir yazılımın veya aracın nasıl kullanılacağına ilişkin adım adım talimatlardan en iyisinin nasıl yapılacağına ilişkin daha büyük bir açıklayıcı kılavuza kadar, özellikle müşteriler ve potansiyel müşteriler için yararlı olacağını düşündüğünüz içerikle ilgili fikirlerinizi paylaşın.

Alıcı Kişisel Gelişimi

Alıcı kişilerinizi gerçekten ne kadar iyi anlıyorsunuz? Hedef müşterilerinizin kurgusal temsilleridir, ancak zamanla müşterilerinizi düşündüğünüz kadar iyi anlamadığınızı öğrenebilirsiniz. Ya da belki de ilk etapta iyi düşünülmüş alıcı kişilikleri bile geliştirmediniz. İdeal müşterilerinizin iç işleyişini gerçekten anlamak, size müşteri ihtiyaçlarını, sorunlarını ve ilgisini daha iyi anlamak, müşterilerin sitenizde nerede zaman harcadıklarını bilmek gibi bir dizi iş, müşteri desteği, pazarlama avantajı sağlayabilir. -kaliteli müşteri adayları, işletmeniz genelinde tutarlılık, daha zengin kapalı döngü analitikleri ve daha iyi ürün geliştirme.

Harika olan şey, ekibinizin her zaman müşterilerle konuşmasıdır, yani muhtemelen onlar hakkında şirketinizdeki diğer departmanlardan daha fazla şey biliyorsunuzdur. Bu nedenle, etkili pazarlama kampanyaları oluşturmak için alıcıları anlamak çok kritik olduğundan, pazarlamacıların, müşterilerin ihtiyaçlarını ve düşüncelerini gerçekten anlamalarına yardımcı olmak için ekibinizle daha yakın çalışması gerekir. Pazarlamacılar, pazarlama yaptığınız kişiler hakkında daha iyi fikir edinmek için müşteri ekibi toplantılarına katılabilir ve müşteri çağrılarına katılabilir.

Müşteri Beklentileri

Etkili bir pazarlama ekibinin çok açıklayıcı bir göstergesi, potansiyel müşterilerin işletmenizin ürün ve hizmetlerinin onlara nasıl yardımcı olacağı konusunda net beklentileri olmasıdır. Ve müşteri adaylarının net beklentileri olduğunda, müşteri adayından müşteriye geçişin yanı sıra müşterinin müşteri olarak sonraki deneyimi çok daha sorunsuz ilerleyebilir. Pazarlama bu şekilde müşteri kaybını önlemeye yardımcı olabilir, çünkü bu genellikle yanıltıcı pazarlama kampanyalarına atfedilebilecek yanıltıcı beklentilerin sonucudur. Peki müşteri hizmetleri bunu nasıl etkiliyor? İki ekip daha uyumlu hale geldiğinde, müşteri hizmetleri ekibi, yetersiz veya yanıltıcı beklentiler oluşturulduğunda pazarlama ekibini bilgilendirebilir, çünkü bu tutarsızlıklarla karşılaşanlar muhtemelen ekibinizin üyeleri olacaktır. Ardından pazarlamacılar, potansiyel müşteriler için beklentileri daha iyi belirlemek için kampanyaları değiştirebilecekler.

Müşteri Hikayeleri Desteği

Müşteri sorunları, müşteri destek ekibinizin pazarlamayla paylaştığı tek tartışma konusu değildir. Ayrıca genellikle en donanımlı ve müşteri mutluluğu ve başarısı vakalarını ilk tespit eden kişilerdir. Daha iyi müşteri hizmeti ve pazarlama uyumu, pazarlama ekibinizin, özellikle müşteri başarısına ilişkin belirli örnekler arıyorlarsa ve ekibiniz bu tercihleri önceden biliyorsa, mükemmel vaka çalışması adayları oluşturan müşterileri daha kolay saptamasını sağlar. Ekibiniz ayrıca müşteri referansları ve müşteri mutluluğu örnekleri arayışında olabilir ve bu mutlu müşterileri, pazarlamacıların sevdiği ve geniş çapta paylaşmak istediği çevrimiçi incelemeleri sağlamaya teşvik edebilir.

Ürün Pazarlama

Müşteri başarı ekibi, müşterilerin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi gerçekte nasıl kullandığını anlama konusunda muhtemelen en uyumlu olanlardır. Ve çoğu pazarlamacıyı şaşırtan bir şekilde, bazen müşterilerin bir ürünü kullanma şekli, pazarlamacıların onu pazarlama şekliyle tam olarak örtüşmeyebilir.

Pazarlama üyeleri ve müşteri başarısı ekipleri arasındaki düzenli toplantılar, pazarlamanın müşteriler tarafından yeterince kullanılmayan veya onları tatmin etmeyen bir ürün özelliğini tanıttığı durumlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır. Veya müşterileriniz, ürün veya hizmetinizi başlangıçta amaçlanmayan ve pazarlama ekibinizin tanıtım yapmayı asla düşünmediği bir şekilde kullanıyor olabilir. Bu iş birliği, geleceğin daha başarılı ürün pazarlama girişimlerinin ve teminatlarının bilgilendirilmesine yardımcı olacaktır.

Ortak Hedefler

Günlük iş sorumlulukları ne kadar farklı olursa olsun, pazarlama ve müşteri ekiplerinin benzer ve ortak hedefleri vardır: yeni ziyaretçiler çekmek, onları müşterilere dönüştürmek ve bu müşterileri mükemmel hizmetle elde tutmak. Her iki takım da, işlerini yapmak için diğerinin yaptığı işten nasıl yararlandıkları konusunda birbirlerine sunacak çok fazla içgörüye sahiptir. Örneğin, Pazarlama, en popüler blog gönderilerini Müşteri Hizmetlerine iletebilir, böylece müşterilerle değerli içgörüler paylaşabilirler. Alternatif olarak, Müşteri Hizmetleri, gelecekteki web seminerleri, e-kitaplar veya blog gönderileri için ilham almak için müşterilerinin düzenli olarak hangi konular hakkında sorular sorduğunu Pazarlama’ya iletebilir.

Ekiplerin içgörüleri ve öğrendiklerini birbirleriyle paylaşabileceği ve ayrıca her ekibin müşteri yaşam döngüsünün farklı bölümlerinde uyguladığı stratejiler hakkında benzersiz bakış açıları paylaşabileceği düzenli toplantılar ve iletişimler. Great Doers uzmanları şirketinizin pazarlama ve satış yönetimi konusunda profesyonel hizmet ve destek verir.

Uzmanlarımız

Pazarlama ve Satış Yönetimi

Pazarlama ve Satış Yönetimi